Niemal 12% dnia marnujemy na podróż „do” i „w czasie” pracy. Zwykle podróżujemy komunikacją miejską i/lub własnym autem. Zastanawiałaś/eś się kiedyś w jaki sposób efektywnie wykorzystać ten czas?

3 godziny w trasie: korki i nieprzyjemny zapach

Polska to jeden z najbardziej zakorkowanych krajów Europy. W różnorakich zatorach spędzamy mnóstwo czasu. Czy jesteśmy do tego zmuszeni? Czy faktycznie to jedyna droga do dotarcia do pracy? Samochód, autobus czy tramwaj – to wygodne środki komunikacyjne, które pozwalają się nam przemieszczać bez wysiłku fizycznego. Korzystamy z tych środków lokomocji, gdyż chcemy dotrzeć do pracy w komfortowych warunkach.

Czy warto zamienić autobus/samochód na rower?

Odpowiedź na to pytanie nie może być inna niż „tak”. Jazda na rowerze czy też rolkach, to sposób transportu, który niesie za sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia, urody i nie tylko:

  • poprawiamy wydolność krążeniowo-oddechową

  • redukujemy ilość toksyn z organizmu

  • redukujemy tkankę tłuszczową

  • poprawiamy koordynację i równowagę

  • [rodukujemy endorfiny (tzw. hormony szczęścia)

  • oszczędzamy pieniądze (transport bezkosztowy)

Ponadto, bardzo często okazuje się, że ta forma komunikacji jest po prostu szybsza (szczególnie w dużych miastach).

Najczęstsze wymówki, czyli dlaczego nie chcesz sięgnąć po rower/rolki?

Pracuję w biurze – ogranicza mnie mój ubiór

Nie wsiądziesz na rower w garniturze? Nie pojedziesz na rolkach w marynarce? Nikt nie każe Ci korzystać z takich ciuchów. Możesz przecież bez problemu przebrać się w pracy. To częsta praktyka osób, które np. chodzą na siłownię przed pracą.

Przecież się spocę!

Aktywność fizyczna o umiarkowanym tempie i objętości nie powoduje nadmiernej potliwości. Zresztą, podróżując autobusami (szczególnie w okresie letnim) – spotkać nas może to samo. Wszechobecny tłok i duszność są znacznie gorsze, niż jazda na rowerze w umiarkowanym tempie. Poza tym – istnieją antyperspiranty, których skuteczność stoi na bardzo wysokim poziomie.

Za daleko! W jakiej odległości od domu jest Twoja praca? 10, 20, czy 30 kilometrów? To dystanse, które może pokonać każda jednostka. Oczywiście, początkowo może wydawać się to trudne, jednakże z czasem – kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów nie zrobi na Tobie najmniejszego wrażenia. Wszystko jest kwestią treningu!

Brzydka pogoda! Owszem, w zimie czy późno jesienią trudno o komfortowy transport rolkami. Pamiętaj jednak, że taka forma podróżowania nie wymaga +15oC! Faktycznym ograniczeniem może być zalegający śnieg czy padający deszcz – nic więcej!

500-700 kalorii na godzinę, czyli aktywny transport do pracy jako recepta na redukcję

Czy wiesz, że jazda w umiarkowanym tempie na rowerze lub rolkach to nawet 500-700 kcal na godzinę? To wynik, który może pozwolić Ci redukować nawet 1 kilogram na tydzień (przy stosowaniu odpowiedniej diety/suplementacji). Jazdę na rolkach lub rowerze do pracy możesz zatem traktować jako świetny sposób na odchudzanie. Pamiętaj jednak, procesy redukcyjne wymagają czasu – efekty nie przychodzą natychmiastowo, a „trening” musi mieć charakter regularny.