Poznaj 10 korzyści diety keto
Dieta ketogeniczna to taka dieta, w której dostarczamy bardzo mało węglowodanów w ciągu dnia. Przeważnie jest to do około 50 g, a rygorystyczne podejścia diety ketogenicznej zakładają nawet 20 g dziennie. Węglowodany zastępujemy tłuszczem. W wyniku tego, energia w naszym organizmie jest wytwarzana zamiast glukozy poprzez ciała ketonowe, które są produkowane właśnie z tłuszczów.
10 korzyści diety ketogenicznej
Nr 1 Dieta ketogeniczna wzmaga autofagię w organizmie
Autofagia to nic innego, jak samo-zjadanie. W tym przypadku chodzi o oczyszczanie komórek i usuwanie zbędnych substancji, które mogą się w nich znajdować. To również usuwanie całych komórek, które działają wadliwie albo są niepotrzebne organizmowi – najwyraźniej można to zauważyć w przypadku układu nerwowego.
Samo badanie z 2015 roku dowiodło, że ketoza może sprzyjać makroautofagii mózgu, co pokazuje jednoznacznie, że ta dieta może być pomocna w chorobie Parkinsona czy Alzheimera. W jednej z prac z 2020 dowiedziono, że dzięki przestrzeganiu zasad diety ketogenicznej u osób z chorobą Alzheimera poprawiła się pamięć. Inna publikacja z kolei potwierdziła, że dieta keto spowodowała zmniejszenie zmęczenia i senności u chorych na Parkinsona.
Mówi się też o tym, że dobrym wskazaniem do stosowania diety ketogenicznej są takie choroby jak stwardnienie guzowate, zespół Retta, zespół Dravet, zespół Doose. Jednak, zanim zapadnie jakakolwiek decyzja o zmianie nawyków żywieniowych, warto wpierw skonsultować się ze specjalistą.
Nr 2 Lepsza praca mitochondriów – centrum energetycznych organizmu
W mitochondriach, czyli centrach energetycznych organizmu, tworzy się niezbędna do życia energia. Dieta ketogeniczna powoduje, że w mitochondriach zwiększa się ilość glutationu – a to najważniejsza cząsteczka organizmu do walki z toksynami. Dzięki zwiększonej jej ilości praca mitochondriów jest usprawniona. Ponadto może usuwać zbędne toksyny z mitochondriów. Ponadto dieta ketogeniczna zwiększa liczbę mitochondriów w komórkach serca, mózgu i mięśni
Nr 3 Obniżenie apetytu
Świetnym powodem do stosowania diety ketogenicznej jest redukcja tkanki tłuszczowej. Ciała ketonowe mają właściwości obniżające głód. Świetnym potwierdzeniem jest tutaj wiele osób, które są na diecie ketogenicznej, ponieważ sporo z nich zgłasza, że ma dużo mniejszy apetyt i znacznie mniejszą ochotę na słodkie. Ważne jednak jest to, aby pamiętać, że nie będzie to działało na wszystkich, ponieważ każdy jest inny, i do każdego powinno się podchodzić w sposób indywidualny, jeśli chodzi o odżywianie.
Nr 4 Redukcja masy ciała
Odpowiednio stosowanie diety ketogenicznej jest w stanie przynieść nam efekty i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Wynika to przede wszystkim z szybszego uczucia sytości i tego, że utrzymuje się ono znacznie dłużej niż w przypadku posiłków wysoko węglowodanowych. Z tego względu wiele osób deklaruje, że nie czuje potrzeby podjadania między posiłkami.
Oprócz redukcji wagi, dieta ketogeniczna ma jeszcze inne korzyści zdrowotne. Sporo publikacji naukowych pokazuje zależność między tym sposobem odżywiania a redukcją stanów zapalnych.
Nr 5 Redukcja poziomu glukozy we krwi
Dla wielu osób dieta ketogeniczna to świetny sposób na redukowanie poziomu glukozy we krwi. Jest to niezwykle ważne w przypadku takich chorób jak insulinooporność czy cukrzyca typu drugiego. Jednak zanim zdecydujemy się na tego typu sposób odżywiania, ważne jest, aby wpierw skontaktować się z dietetykiem, który pomoże nam dobrze ułożyć jadłospis do naszego zapotrzebowania i trybu życia. Warto również, jeśli nie mamy czasu na gotowanie, skorzystać z cateringu.
Nr 6 Poprawa profilu lipidowego krwi
Poprawa profilu lipidowego krwi to jedna z kolejnych potencjalnych zalet stosowania diety ketogenicznej. Dzięki temu wpływa korzystnie na zdrowie, ponieważ jest w stanie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Co ważne, tego typu rezultat jest możliwy, kiedy w diecie znaczącą ilością tłuszczów są tłuszcze roślinne, takie jak oleje, orzechy, pestki czy nasiona.
Nr 7 Poprawa funkcjonowania mózgu
Istnieje coraz więcej badań, które pokazują, że dieta ketogeniczna może pozytywnie wpływać. Mówi się o tym, że u niektórych pacjentów zmniejsza się częstotliwość napadów padaczkowych. Ponadto, niektóre z publikacji dowodzą, że dieta ta jest w stanie pomóc w leczeniu depresji i lęku z powodu zmniejszenia stanu zapalnego w mózgu. Inne artykuły z kolei mówią, że poprzez produkcję ciał ketonowych jest w stanie zwiększyć wydajność mózgu i poziom energii.
Nr 8 Pozytywny wpływ na wątrobę
Temat wątroby w diecie ketogenicznej jest dość dyskusyjny. Z jednej strony, duża produkcja ciał ketonowych oraz ich utylizacja wymaga sporej pracy wątroby. Z tego względu, kiedy zmagamy się z niewydolnością wątroby, raczej nie powinniśmy decydować się na dietę keto. Z drugiej jednak strony, istnieją wyniki badań, które potwierdzają, że dieta ketogeniczna może się okazać się pomocna w przypadku stłuszczenia wątroby.
Nr 9 Stabilizacja i poprawa nastroju
Dobrze zbilansowana dieta ketogeniczna jest w stanie wpływać pozytywnie na wiele aspektów zdrowia. W wielu publikacjach znajdziemy informacje o tym, że osoby stosujące ten rodzaj odżywiania charakteryzują się dużo mniejszą liczbą zachowań lękowych oraz lepszym nastrojem.
Nr 10 Mniejszy poziom cholesterolu
Wokół diety ketogenicznej narosło wiele mitów, a jednym z nich jest to, że podnosi ona poziom cholesterolu we krwi z uwagi na to, że jest to dieta wysokotłuszczowa. Oczywiście, jest to błędne założenie. Jednak, żeby to wyjaśnić, trzeba zacząć od tego, że cholesterol to substancja, która znajduje się w każdej komórce organizmu. Jest potrzebna do tego, aby organizm mógł wytwarzać hormony, enzymy czy też witaminę D. Jak w każdym przypadku, jego nadmiar jest niekorzystny dla zdrowia. Zbyt duże jego nagromadzenie się w tętnicach może prowadzić do udaru, chorób wieńcowych i innych problemów sercowych. Jednak, co ciekawe, badania wykazały, że u osób, które były otyłe i zastosowano u nich dietę ketogeniczną, zaobserwowano spadek poziomu cholesterolu.
Dobra dieta to zbilansowana dieta dostosowana do potrzeb organizmu
Na sam koniec warto pamiętać o tym, że nie ma czegoś takiego jak dobra dieta dla wszystkich. Oczywiście, dieta ketogeniczna niesie za sobą mnóstwo korzyści, takich jak redukcja masy ciała, większe uczucie sytości, lepsza praca mitochondriów, redukcja poziomu glukozy we krwi itp.
Jednak każdy z nas jest inny. Wszyscy mamy inne zapotrzebowanie, prowadzimy inny tryb życia. Z tego względu też sposób odżywiania powinien być dostosowany indywidualnie. Aby móc to skutecznie zrobić, warto zdecydować się na rozmowę z dietetykiem, który pomoże dobrze dobrać jadłospis, a w oparciu o wyniki badań da jasną odpowiedź, czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia w naszym przypadku.