Najnowsze statystyki podają, że chrapanie to dolegliwość, która kłopocze aż 30% Polaków. Z tego grona zdecydowaną większość stanowią dorośli mężczyźni (ponad 70%), co jest wynikiem innej budowy anatomicznej górnych dróg oddechowych.
Chrapanie to przypadłość, której nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Problem ten może bowiem prowadzić między innymi do zawału serca lub udaru mózgu. Z pozoru niegroźne chrapanie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia.
Dlaczego chrapiemy? Poznaj przyczyny chrapania
Chrapanie to przypadłość, która jest następstwem niedrożności doprowadzających do gromadzenia się nadmiernej ilości dwutlenku węgla w organizmie. Mózg pobudza dodatkowe mięśnie, które podczas przepływu powietrza tworzą akustyczne zjawisko.
Do chrapania przyczynia się wiele różnych czynników, najczęściej:
- Niewłaściwe nawyki żywieniowe (otyłość i nadwaga)
- Brak aktywności fizycznej
- Spożywanie alkoholu przed snem (wiotczenie mięśni gardła)
- Nałogowe palenie papierosów (zalegająca ślina powoduje niedrożności)
- Przebyte choroby/zażywane leki
- Zaburzenia w budowie dróg oddechowych (np. krzywa przegroda nosowa)
Jak nie trudno zauważyć lista potencjalnych przyczyn chrapania jest całkiem długa. W większości przypadków do prawidłowej diagnozy niezbędna jest wizyta u specjalisty.
W jaki sposób można zapobiec chrapaniu?
Chrapanie to przypadłość niepożądana, której konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Dlatego też, warto zapobiegać jej występowaniu i stosować zasady zdrowego stylu życia. Co to oznacza?
Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby nasz styl życia był aktywny i zdrowy. Dieta, codzienna aktywność fizyczna oraz brak używek to podstawa. Ponadto, warto zadbać również o to, aby komfort w naszej sypialni stał na najwyższym możliwym poziomie.
Jak leczyć chrapanie?
Chrapanie to przypadłość, której leczenie jest dosyć proste. Nie mniej jednak, wymaga wpierw poprawnej diagnozy. Dlatego też, przed rozpoczęciem kuracji przeciw-chrapaniu warto skonsultować się ze specjalistą.
Najpopularniejszą metodą leczenia jest stosowanie leków na chrapanie. Środki tego typu występują w kilku formach: tabletek, sprayów oraz aerozolów. Świetnie sprawdzić mogą się również suplementy diety, takie jak chociażby Snoran Plus, które oparte są o naturalne składniki. W Snoranie znajdziemy:
- ekstrakt z liści mięty pieprzowej (Mentha piperita L.)
- ekstrakt z liści melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.)
- ekstrakt z liści eukaliptusa gałkowego (Eucalyptus globulus Labill.)
- ekstrakt z korzenia gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis L.)
- kwas L-askorbinowy (witamina C)
- ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis L.)
- sproszkowane ziele tymianku (Thymus vulgaris L.); barwnik – dwutlenek tytanu.
W przypadku diagnozy zaburzeń w budowie dróg oddechowych zazwyczaj zaleceniem jest korekta chirurgiczna. Tego typu zabiegi są w pełni bezpieczne i zwykle przebiegają bez komplikacji. Ponadto, w leczeniu chrapania stosuje się urządzenia kontrolujące przepływ ciśnienia w czasie oddychania.