Cellulit to prawdziwa zmora wielu Pań. Tzw. pomarańczowa skórka pojawia się zwykle na udach, pośladkach, brzuchu oraz plecach – czyli wszędzie tam, gdzie z łatwością gromadzi się tkanka tłuszczowa.

Choć, pomarańczowa skóra jest zmorą ogromu kobiet, to nadal trudno o jednoznaczne wskazanie głównej przyczyny cellulitu, co – niestety wpływa na jego ewentualną eliminację. Bez dobrej (trafnej) diagnozy – trudno o skuteczną terapię.

Co przyczynia się do powstawania cellulitu?

Cellulit to defekt, który uwarunkowany jest przez szereg czynników. Bardzo duży wpływ na jego występowanie mają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Dlatego też, często pojawia się w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy.

Cellulit może być kształtowany także przez styl życia. Niewłaściwa dieta w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej stanowi jedną z najczęstszych przyczyn gromadzenia się tkanki tłuszczowej, co sprzyja rozwojowi skórki pomarańczowej. Ponadto, cellulit może być defektem wywoływanym przez palenie papierosów, noszenie obcisłych ubrań oraz stosowanie niektórych leków.

Częstokroć dzieje się tak, że nie ma jednej przyczyny występowania cellulitu. Dlatego też, decydując się na terapię anty-cellulitową musimy działać wielotorowo, tj. jednocześnie dbać o eliminację co najmniej kilku potencjalnych przyczyn występowania cellulitu.

Jak zapobiec występowaniu cellulitu?

Cellulit jest zmorą około 40% kobiet. Co zrobić, aby nie paść jego ofiarą? Odpowiedź na te pytanie jest bardzo prosta – wystarczy o siebie odpowiednio dbać. Kluczem do sukcesu jest prowadzenie zdrowego trybu życia, a konkretniej:

  • Zdrowa i pełnowartościowa dieta

  • Regularna aktywność fizyczna

  • Brak używek

  • Odpowiednia pielęgnacja skóry (stosowanie balsamów odżywiających)

  • Regularne badania (podstawowe i hormonalne)

Co zrobić, kiedy cellulit już się pojawił?

Występowanie cellulitu to nic strasznego. Defekt ten można szybko i stosunkowo łatwo usunąć. Należy jednak pamiętać, że nie można zwlekać, gdyż defekt ten ma tendencje do rozwoju.

Usuwanie cellulitu możliwe jest w gabinetach medycyny estetycznej. Zabiegi takie jak mezoterapia, peeling chemiczny, cryolift czy mikrodermabrazja są niezwykle efektywnym rozwiązaniem na cellulit.

Skórki pomarańczowej pozbyć się można również w domu – wykorzystując sprawdzone receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najefektywniejsze zdają się być:

  • Masaże ujędrniające przy wykorzystaniu owoców awokado

  • Peelingi z fusów kawy

  • Naprzemienne prysznice

  • Okłady ziołowe (szałwia, pokrzywa)

Gotowe produkty na cellulit – co warto stosować?

Istnieje wiele różnych produktów na cellulit, które są warte uwagi. Zdecydowanie rekomendujemy sięganie po preparaty bazujące na kofeinie, cynamonie oraz – co ciekawe – kapsaicynie. Niestety, te ostatnie produkty mogą być uciążliwe w stosowaniu, gdyż powodują silne uczucie pieczenia. Jednakowoż, ich wysoka skuteczność sprawia, że wiele osób mimo wszystko – postanawia z nich korzystać.