Czy wiesz, że tylko 22% Polaków regularnie oczyszcza swój organizm z toksyn? Pozostali, liczą, że wszelkie procesy detoksykacyjne zostaną skutecznie zrealizowane przez narządy wewnętrzne, tj. nerki, wątrobę, jelita oraz płuca. Niestety, w dzisiejszych czasach toksyny są wszechobecne. Znajdziemy je w pożywieniu, wodzie oraz powietrzu. Narządy wewnętrzne (nawet te w najlepszej kondycji) nie są w stanie uporać się ze wszystkimi szkodliwymi substancjami.

Oczyszczenie organizmu – proces bezwzględnie konieczny

Lekarze i dietetycy są zgodni – proces oczyszczania organizmu musi być realizowany systematycznie – przeciwnym wypadku, kondycja naszego organizmu ulegnie znacznej degradacji: Już w okresie paleolitu społeczność realizowała różnego rodzaju procesu oczyszczające. A jak powszechnie wiadomo – poziom  zanieczyszczeń tysiące lat temu był znacznie mniejszy. To już powinno nam dać sporo do myślenia. Czemu nie robimy tego teraz? Czemu w XXI wieku, gdzie wszyscy wokół są świadomi ilości zanieczyszczeń, tylko garstka ludzi dba o detoks?

Odpowiedź znaleźć można w wypowiedzi, dietetyk Moniki Sielańskiej: Detoksykacja to proces, który trzeba realizować. Po prostu jest konieczny. Skala zanieczyszczenia powietrza, wody oraz przede wszystkim – konsumowanej żywności jest ogromna. Bez odpowiednich procesów – za kilka/kilkanaście lat nasz organizm zareaguje w bardzo negatywny sposób. Teraz odczujemy jedynie dyskomfort, nadmierne zmęczenie czy słabszą kondycję fizyczną. Za kilka lat możemy mieć jednak znacznie większe problemy – z niewydolnością nerek na czele. Dlaczego jednak tego nie robimy? Odpowiedź jest prosta – nie jesteśmy świadomi zagrożeń.

Oczyszczanie organizmu: diety, domowe sposoby i suplementy – jak często stosować?

Procesy detoksykacyjne realizowane powinny być znacznie częściej, aniżeli nam się to wydaje. Przeciętna jednostka realizuje oczyszczanie organizmu 1-2 razy w roku. To znacznie za mało. Dlaczego? Otóż, toksyny w organizmie człowieka gromadzą się cały czas. W momencie kiedy zaczynają zalegać – narządy wewnętrzne pracują mniej wydajniej. Wpadamy w tzw. błędne koło. Dlatego też, zaleca się realizować detoks znacznie częściej – tyle, że na mniejszą skalę.

Otóż, dietę oczyszczającą możemy stosować wówczas znacznie krócej. Zamiast tygodniowej głodówki wystarczą 1-2 dni w ciągu miesiąca, aby wyzbyć się znaczącej ilości toksyn.

Doskonałym przykładem jadłospisu, który nie dopuszcza do zanieczyszczania organizmu jest dieta Dukana. Już po osiągnięciu docelowej wagi i kondycji – dr. Dukan zaleca raz w tygodniu stosować głodówkę i opierać dietę tylko i wyłącznie na produktach białkowych. Dzięki temu, nie tylko stabilizujemy i utrwalamy wagę, ale także – usuwamy wszelkie zanieczyszczenia „na bieżąco”. Podobne działanie wykazują suplementy diet. Stosując takie preparaty jak spirulina, chlorella czy błonnik witalny – nie dopuszczamy do odkładania się toksyn w organizmie. Substancje te na bieżąco pozbywają się szkodliwych związków z organizmów.

Oczyszczanie organizmu, a odkwaszanie organizmu

Wiele osób, mylnie uważa, że oczyszczanie jest równe odkwaszaniu organizmu. Co prawda poziom toksyn ma niejako wpływ na równowagę-kwasową w organizmie, ale same procesy nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.

Detoks i odkwaszanie to dwa inne zabiegi. Wyglądają podobnie (tj. oba można przeprowadzić przy wykorzystaniu diety i suplementów), ale same reakcje organizmu są całkowicie różne. To co łączy oba procesy to… spirulina i chlorella. Substancje te działają zarówno odkwaszająco, jak i oczyszczająco organizm.